מידע על ניתוח כריתת שד

בימים אלו לא מעט הנשים אשר מאובחנות בשלבים המוקדמים של מחלת סרטן השד ולכן, ניתוח כריתת שד מהווה את אחד מדרכי הטיפול מחלה. בניתוח כריתת השד, אין כל צורך בהסרה של השד אשר מהווה איבר משמעותי ביותר עבור כל הנשים באשר הן, ותהליך ההחלמה והשיקום מהניתוח נחשב לפשוט וקל ביחס לשאר הניתוחים הקיימים.

יחד עם האמור, ניתוח כריתת השד הינו ניתוח המלווה בטיפולים משלימים, כמו למשל טיפולים באמצעות קרינה בפרק זמן של חודש וחצי לאחרי סיום הניתוח, במטרה להפחית את הסיכון להישנות מחלה מקומית באותו שד. על כן, ישנן לא מעט נשים אשר בוחרות בשיטת ההסרה המתאימה ביותר עבורן או לחילופין מצב הגידול לא מאפשר שמירה סבירה של השד.

מהם הסיכונים הכרוכים בניתוחי כריתת שד?

תחילה, חשוב לציין כי טרם הניתוח תוכלו להתייעץ עם כירורג שד בכל הנוגע לסיכונים הכרוכים בניתוח בהתאם למצבכן האישי. אם כן, ניתוח כריתת שד הינו ניתוח המלווה בסיכון להשפיע באופן ישיר על איכות החיים המינית והפסיכולוגית של המטופלת וכמו גם, לגרום לעיתים לחרדות בעקבות שינויים בדימוי הגוף ואובדן האיבר. ניתוח כריתה דו צדדית עשוי גם להוביל לאובדן תחושה באזור הפטמות, דבר אשר עשוי להשפיע באופן ישיר על תחושת הגירוי המיני בקרב המטופלות השונות.

מחקרים רבים בנושא מעלים כי בעת ששחזור השד יתבצע בעזרת סיליקון, מדובר למעשה בגוף זר ולא טבעי וגם בעת בה השחזור נעשה באמצעות רקמות הגוף, במרבית המקרים מירועות עור, שריר או שומן – לא קייים עצבוב לשדיים החדשות, והתחושה תיעלם תוך יחד עם חלוף הזמן. עם כן, חשוב לציין כי ניתוחי כריתת שחלות מניעתיים המיועדים למניעת התפרצותה של המחלה, מובילים לפחיתה בפוריות ולירידה משמעותית בכמות האסטרוגן המיוצר בגוף.

שחזור השד לאחר הניתוח

מיותר לציין כי במהלך השנים האחרונות השתכללו השיטות השונות בהן מתבצע השימוש במטרה לבצע שחזור של השד לאחר ניתוח כריתת השד. יחד עם האמור, ישנן נשים אשר מעדיפות למנוע טיפול באמצעות ניתוח נוסף וכתוצאה מכך להישאר עם צלקת ולהיעזר בשד מלאכותי. מנגד, ישנן נשים אשר מבקשות בטיפול נוסף באמצעות ניתוח, ניתוח שמטרתו לשחזר את השד שנפגע, לבנות אותו מחדש ולהתאים אותו אל השד השני.

כמו בכל ניתוח אחר, גם בניתוח שחזור השד התהליך מחייב הרדמה מלאה בליווי אשפוז. אם כן, ניתן לומר באופן חד משמעי כי ההחלטה החוזרת לעבור ניתוח שחזור נובעת ממניעים אשר מתקשרים באופן ישיר בתחושתם האישית של האישה או בן זוגה. המנתח הפלסטי יבצע הסבר מעמיק למטופלת, הסבר בו הוא מפרט על כלל האפשרויות העומדות לרשותה תוך ציון מה יהיו האפשרויות המתאימות ביותר בליווי הפעולות הכירורגיות הכרוכות בהן.

דילוג לתוכן