איך לבחור משקפיים? דברים שכדאי לקחת בחשבון

אנחנו נכנסים לחנות משקפיים, רוצים או צריכים לרכוש זוג משקפיים חדשים ואז מתחילה הסאגה שראשיתה בבחירת מסגרת המשקפיים וסופה באיזה סוג עדשות כדאי לבחור.

אז איך נבחר משקפיים? על פי מה שנראה לנו הכי יפה ומסוגנן? על פי משקלן הפיזי של המשקפיים ותחושתם על הפנים? מה שמסתיר את הקמטים על הפנים? שם המותג שכתוב במסגרות משקפיים ?

לדאבוננו אין פה נוסחה מתמטית (כלומר אין תשובה חד משמעית בעניין) וכל התשובות נכונות ברובן או בחלקן לכולנו. אז ממה בכל זאת מתחילים בבואנו לבחור משקפיים?  🤓

ראשית, עלינו לבחור מבין "קטגוריות גדולות משקל" (קרי, כלליות מאוד): מסגרת ממתכת או פלסטיק?

  • מסגרות מתכת – מאופיינות במשקל קל, חזות מינימליסטית ואפונים שתומכים מאוד במסגרת על האף. חלקנו אוהב את האפונים אבל יש שיגידו שריכוז משקל המשקפיים בשתי נקודות על האף, זה לא הכי נוח.

קחו בחשבון, אם המרשם שלכם קטן או אם דיקקתם את העדשות אזי השילוב עם מסגרת המתכת העדינה יהיה מושלם וקל.

  • מסגרות פלסטיק – נחשבות לנעימות במגע עם עור הפנים. הן עוטפות את האף בצורה קבועה שלא ניתנת לשינוי או כיוונון ומשום כך יש להקפיד על רוחב גשר אף המתאים לנו בצורה מוחלטת ולא להתפשר, מפני שאחרת נסבול מחבישת המשקפיים במשך הזמן. מסגרות הפלסטיק נוטות לגעת ביותר נקודות על הפנים ועל כן יש לקחת בחשבון שבעת הזעה וחום גבוה יש להן נטייה גדולה יותר מאשר המתכת, לצבור אדים על העדשות. במסגרות הפלסטיק ניתן להרכיב מרשמים גבוהים בשל עובי המסגרת "שסופג" את רוב עובי העדשות .
  • "מסגרות ללא מסגרת"- סוג נוסף של מסגרות, אשר יתרונן במשקלן הקל מאוד להרכבה על הפנים ובכך שמבחינה אסתטית הן מותירות את פנינו חשופים יותר, לא תופסות תשומת לב ומשאירות את המתבונן בנו להתמקד בפנים. משקפיים אלה פופולריים במיוחד בקרב מרצים ומורים המבקשים למקד את תשומת הלב.

נקודות נוספות שכדאי להתייחס אליהן בבחירת משקפיים:

שמתחדשים בזוג משקפיים, רצוי לבחור את אלה שיבליטו בצורה האופטימלית את התכונות והיתרונות הטבעיים שלנו, מבחינת צורת הפנים, גוון העור וסגנון החיים שלנו. רוצים לדעת איך כל משתנה מאלה שציינו כאן, אמור להשפיע על בחירתכם במשקפי ראייה? המשיכו לקרוא את המאמר>>

אז איך נתאים את המשקפיים למבנה הפנים שלנו?

פנים מרובעים – העדיפו את המשקפיים ש"מרככים" את הזווית של הפנים ויושבים גבוה על גשר האף. משקפיים עגולים או אליפטיים ייראו הכי טוב על סוג פנים זה.

פנים אובליים – יש לבחור מסגרת משקפיים רחבה יותר מהחלק הרחב ביותר של הפנים ובעלת קווים מתעגלים.

פנים עגולים – כדאי מאוד לבחור מסגרת משקפיים מרובעת עד מלבנית. כשהמסגרת רחבה יותר מהפנים העגולים, הפנים יקבלו אשליה של הארכה מסוימת שתחמיא למראה פנים זה. אם אתם יודעים שיש לכם פנים כאלה, הימנעו ממסגרות נטולות שוליים, קטנות ו/או עגולות.

בחירת צבע מסגרת משקפיים לפי גוון עור:

אם אתם בעלי "גוון עור חם" צבעים כהים יותר, מומלץ שתתנו העדפה למסגרות העושות שימוש בצבעים חמים כמו: זהב, ברונזה גוונים חומים ודוגמאות "מנומרות".

מנגד, אם עורכם מתאפיין ב"גוונים קרים"- בהירים, העדיפו מסגרות משקפיים בצבעים כהים, כגון: שחור, אפור, כחול, כסף וכדומה.

בחירת מסגרת משקפיים לפי אורח חיים:

אולי תתפלאו אך ישנה חשיבות רבה לאורח החיים שלכם בעת בחירת מסגרת המשקפיים.

למשל, אם אתם פעילים בשגרת חייכם השוטפת, מוטב כי תתנו העדפה למסגרות מחומרים גמישים וחזקים שיעמדו בנפילות וחבטות, כמו גם יהיו קלות משקל להרכבה ממושכת על הפנים ו"נושמות יחסית" בטמפרטורות הגבוהות ששוררות בעונה החמה של ארצנו. חומרים כמו טיטניום או פלסטיק קל וגמיש, צריכים להיות במסגרת המשקפיים שתבחרו במידה ואתם בתנועה רבה ביום יום.

להבדיל מכך, אם אתם יושבים במשרד או בבית על המחשב, לאורך שעות רבות מהיממה, מוטב שתבחרו עדשות שיהיו מספיק גדולות, כדי ששדה הראייה שלכם יהיה במיטבו דרך המשקפיים.

רגישות עור הפנים למתכות

במקרה בו ישנה רגישות או תגובות אלרגיות למתכות הנפוצות בשימוש בתעשייה בכלל ובתחום האופטיקה בפרט, ישנה חשיבות גבוהה בבחירת מסגרת העשויה ממתכת אצילה כדוגמת טיטניום.

לאלה מבינכם הנוטים להזעה מוגברת או פשוט עובדים ממושכות במקומות חמים (למשל בשטח), כדאי לבחור במסגרת פלסטיק מחומר אצטט איכותי שלא מתחממת, מתנקה בקלות ולא גורמת לכוויות במגע המסגרת הלוהטת עם העור.

מה עם המחיר?

כמובן שזהו אחד מהפקטורים החשובים ביותר עבור רובנו, בבואנו לבחור מסגרת משקפיים, כי מה לעשות ש"הכסף אינו גדל על העצים" והוצאות החיים הן רבות 😌 אז לאלה מבינכם (כאמור, רובנו) שנותנים משקל גדול לעלות המשקפיים, נאמר כי ניתן היום להשיג מסגרות באיכות גבוהה ולאו דווקא ממותגי אופנה מוכרים, במחירים הוגנים בהחלט.

משקפיים אלה ייתנו לכם מענה הולם ונאה לאורך שנים, מבלי להתפשר על העיצוב הנאה ומודרני, איכות החומר ועל עמידות המשקפיים לאורך שנים. אם בכל זאת תרצו את מסגרות המשקפיים שלכם, ממותגות ומעוצבות בידי מיטב בתי האופנה הבינלאומיים, אצלנו תוכלו למצוא מגוון רחב של דגמי משקפי יוקרה במנעד רחב של מחירים.

המאמר נכתב בידי ליאור אופטיקה תל אביב

תמונה – Canva

דילוג לתוכן