איך עליית מחירי הדירות משפיעה על מתווכים בתל אביב?

זו כבר עובדה ידועה שתל אביב היא אחת מן הערים היקרות בעולם (ולפי מגזין הכלכלי האקונומיסט – העיר היקרה ביותר בעולם). מבתי הקפה בשדרות למחירי הנדל"ן נדמה שלא ניתן בטווח הקרוב לעצור את עלייה המחירים הממשיכה בכיוון אחד בלבד. מהלך עניינים זה משפיע במיוחד על שוק הנדל"ן התל אביב אשר בולט אפילו ביחס לעלויות המחירים במקומות אחרים ברחבי ישראל. במובנים רבים תל אביב כבר מזמן הפכה למדינה בפני עצמה אשר בה הכללים (והמחירים) התקפים בשאר ישראל לא חלים עליה כלל והיא חייה באזור זמן משלה.

עליית מחירי הדירות בתל אביב

בדומה למדינת ישראל בכללותה גם תל אביב חוותה עליות מחירים דרמטיות בעשור האחרון. אם זאת תל אביב בולטת במיוחד גם בהשוואה לעליות המחירים הכלליות. מנת לסבר קצת את האוזן להלן נתון אשר מדגים באופן נחרץ את עליית המחירים המשמעותית בעשור האחרון. אם ב2017 מחיר דירה ממוצעת בתל אביב – יפו הגיע ל2.8 מיליון שקלים ב2021 הוא כבר עלה למחיר של 3.5 מיליון שקלים על פי הלשכה המרכזית לסטיסטיקה.

לא רק באזורים מסויימים בעיר

על אף שעליית המחירים בתל אביב לא מתפרסת באופן שווה על כלל העיר בכלל העיר ניתן היה להרגיש עליות מחירים משמעותיות בכל האזורים בעיר. הריבית הנמוכה, התשואה הגבוהה על הדירות והביקוש הנרחב למגורים בכל חלקי תל אביב מוביל אנשים רבים לחפש דירות להשקעה ומגורים בתל אביב או למכור את הדירה הקיימת שלהם ולגרוף רווח נאה.  

גידול במספר המתווכים הכולל

הגידול במספר העסקאות והעליות המחירים המשמעותית בשוק הנדל"ן (שכנראה לא הולכות להשתנות בקרוב) הביאו לגידול כולל במספר בעלי המקצוע העוסקים בתחום הנדל"ן ובפרט במספר המתווכים בשוק, בתל אביב בפרט ובישראל בכלל. אם בשנת 2009 פעלו בישראל 12,533 מתווכים בשנת 2019 , עשור לאחר מכן, כבר פעלו 21,331 מתווכים בארץ – כלומר כמעט הכפלה במספר המתווכים בשוק. במצב שבו יש כל כך הרבה מתווכים בשוק קשה לא פעם ללקוחות לבחור את המתווך הטוב עבורם.

לא רק דירה

כמו כן נוכח הריבית הנמוכה בשוק והמחסור באפיקי השקעה יציבים, ישראלים רבים רואים ברכישת דירה לא רק עסקה אשר נועדה לספק להם קורת גג אלא כהשקעה כלכלית לכל דבר. בניגוד לפעם אנשים כיום מגלים הרבה יותר אקטיביות בכל הנוגע לניהול המשאבים הכלכליים שלהם וכבר לא מפחדים לבצע בעצמם השקעות כלכליות ארוכות טווח. השקעה בנדל"ן הופכת להיות פופולרית יותר ויותר בקרב ציבורים שונים והיא עדיין נתפסת כהשקעה יציבה בטווח הארוך.

הסכנות העומדות בפני קונים ומשקיעים

עליות המחירים הקיצוניות בתל אביב מציבה עבור הלקוחות הפוטנציאלים, בין אם הם מעוניינים למקסם את התשואה שלהם או לשמור על מסגרת התקציב שלהם אתגרים רבים. עליות המחירים הקיצוניות בתל אביב עשויה לעוור משקיעים מן הסכנות האפשריות שעשויות לפגוע בתשואה בטווח הארוך. מנגד משפחה צעירה אשר הצליחה לגייס את הסכום הדרוש דירה בתל אביב (הישג בפני עצמו) , עשויה לשלם על דירה בתל אביב הרבה מעבר לשווי האמיתי שלה.

איך זה משפיע על הלקוחות ?

המחירים הגבוהים וההצפה של שוק התיווך בישראל ובתל אביב הופכים את שוק הנדל"ן המקומי לכזה אשר קשה מאוד לנווט בתוכו ובקלות ניתן ליפול לידי מתווך לא מנוסה מספיק או לא מקצועי. אין זה אומר שצריך להרים ידים, או לוותר כליל על שירותי תיווך. בהחלט שווה להשקיע מאמץ בתחילת הדרך על מנת שתוכלו לבחור צוות של מתווכים בתל אביב שיודעים את העבודה ומאחוריהם יש שנים של ניסיון בתיווך .

תמונה – FREEPIK

דילוג לתוכן