ת'כלס, זמן פנוי: המיזם החברתי שנותן לאימהות יחידניות מרווח נשימה

בתל אביב ישנן המון נשים שמגדלות את ילדיהן לבדן, בין אם מבחירה ובין אם בשל נסיבות החיים השונות של כל אחת מהן. חייה של אם יחידנית הם לא חיים פשוטים, היא צריכה ללהטט בין עבודה, לדאגה בלעדית לילדיה, לעתים כמעט בלי עזרה מבחוץ. מתוך המפגש עם הקושי הזה יצרה עובדת סוציאלית מתל אביב את מיזם ת'כלס, בעקבות שיחה מקרית עם אם יחידנית שסיפרה לה על הקשיים איתם היא מתמודדת.

המיזן מבוסס על מודל די פשוט: מתנדבות, תושבות תל אביב, עוזרות במשך כמה שעות בשבוע, בטיפול בילדים של אם יחידנית מהעיר. כך הן מפנות לאם קצת זמן פנוי לעצמה, ללכת לחוג יוגה, לסידורים או רחמנא ליצלן, לבלות.

איך זה עובד?

המודל הוא כזה: המתנדבות אוספות את הילדים מהמסגרת החינוכית ביום קבוע ובשעה קבועה עליהם סוכם יחד עם האם, ונמצאות עם הילדים במשך כשלוש שעות. הזמן הקבוע נועד כדי לאפשר לאם לתכנן מראש את הזמן הפנוי שקיבלה ולנצל אותו באופן מיטבי.

כשהחל המיזם הוא התמקד בתל אביב בלבד, אך היום הוא התפשט גם לערים נוספות באזור השרון.

המיזם מיועד לאמהות יחידניות לילדים מגיל שנה ועד תשע, בלי בן/בת זוג, ללא עזרה משמעותית מבחוץ (משפחה או חברים) וקושי כלכלי לקבל עזרה חיצונית של בייביסיטר או מטפלת.

לאמהות שעומדות בתנאים תחובר מתנדבת שעברה ראיונות מעמיקים ומקצועיים וחתמה על הצהרת בריאות.

אחרי שמנהלות המיזם נפגשות הן עם האימהות היחידניות והן עם המתנדבות, הן משדכות ביניהן לפי הצרכים שעולים מהן. בזמן שנערכת ההיכרות, מבצע הצוות המקצועי של המיזם ביקורי בית גם אצל האימהות וגם אצל המתנדבות.

כל מתנדבת וכל אם מלווה על ידי הצוות ונערכות שיחות עדכון פעמיים בשבוע. ליווי המתנדבות כולל גם הדרכה והכשרה פעם בחודשיים וליווי אישי נוסף אם עולה בכך הצורך.

ומה עם ביטוח? המתנדבות במיזם מבוטחות על ידי העירייה שתומכת מאד במיזם ואף מפנה אליו מתנדבות ואימהות.

יש לציין כי בעקבות הסגרים בימי הקורונה, נוצרה יוזמה נוספת וכיום מציעות היוזמות גם שירות ייעוץ והדרכה להורים בטלפון על ידי מומחית להתפתחות הילד, גם היא מתנדבת.

כאמור, המיזם פועל בתל אביב אך לא רק. תוכלו למצוא אותו גם בהוד השרון, ברעננה ובכפר סבא ומנהלות המיזם מחפשות כל הזמן מתנדבות גם באזורים אלה.

אם את קוראת את זה ומעוניינת להתנדב, התקשרי: 054-2300330

דילוג לתוכן