אוכל לארנבים – כך נשמור על ארנב ננסי בריא ושמח

אוכל לארנבים

קצת רקע על הארנב שלי

לאחר סיפורים ודעות שונות לגביי מה אוכלים הארנבים, כמו הדעה הנפוצה: "ארנב אוכל גזר וחסה". ובכן, הסיפור הוא לא ממש כזה. כאן אדבר על אוכל לארנבים מהנסיון שלי.

את סניקרס אימצתי לפני ארבע שנים מחווה שמצילה ארנבים, אווזים, חזירים, עיזים ועוד. סניקרס הארנב הננסי היה בגיל חצי שנה כשאימצתי אותו.

את חציר האספסת שצרך, שהיה חיוני להתפתחות העצמות שלו היה צריך להפסיק לספק לו, כי כמות גדולה זו של סידן כבר לא היתה נחוצה. רק במקרים מיוחדים כשהוטרינר ממליץ, יש לספק את חציר האספסת לארנב בוגר.

אבל לפני שמעמיקים בסוגי המזונות שכדאי לתת לארנב שלכם לאכול, חשוב להתעכב על דבר בסיסי: ממש כמו אצל בני אדם, ישנו פער מסוים בין מה שהארנב היה רוצה לאכול לבין מה שבריא לו לאכול.

כדי לשמור על ארנב ננסי בריא ושמח, חשוב להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת ובכמות הנכונה, על מנת שתתמוך במערכת העיכול הרגישה שלו. אי הקפדה על אוכל לארנבים שתומך בבריאות הארנב שלכם, תגרום למצבים בריאותיים לא פשוטים שפוגעים בארנב ובבריאותו בטווח הארוך ואף מסכנים את חייו.

סיבים תזונתיים זה מאסט

על מנת שתתפקד באופן מיטבי, מערכת העיכול הרגישה של הארנב שלכם זקוקה לסיבים תזונתיים. בלעדיהם היא משתבשת לחלוטין יחד עם התפתחות של בעיות בריאותיות נוספות כמו סכרת, השמנת יתר ועוד. ארנב ננסי בריא הוא ארנב שצורך הרבה סיבים תזונתיים.

במובן הזה, חשוב שתדעו שבאוכל לארנבים שנחשב למזון מעובד (כזה שקונים בחנות חיות) אין מספיק סיבים תזונתיים. לכן, אם החלטתם לתת אוכל כזה לארנב שלכם, חשוב להשלים את התזונה שלו במזון טבעי עשיר בסיבים תזונתיים.

מהו המזון הנוסף הזה? עשב טרי, ירקות או חיטה. כל מה שהוא לא אחד משלושתם נחשב לחטיף וחטיף זה כיף ונחמד, אבל כמו שאומרות כל האימהות בעולם – חטיף זה לא אוכל.

אין כמו ירקות: האוכל לארנבים האידיאלי

ירקות אלה המזונות הכי הכי בריאים וחשובים עבור הארנב הננסי שלכם. כדי לשמור על ארנב בריא עם מערכת עיכול בריאה ומצב בריאותי תקין יש להאכיל אותו בכל יום במגוון ירקות. למעשה, מרבית התזונה של הארנב שלכם צריכה להתבסס על ירקות משלל סוגים מומלצים: גזר, פטרוזיליה, חסה, עלים מסוגים שונים, ברוקולי ועוד.

הם עשירים בוויטמינים ובסיבים תזונתיים שמעולים לבריאותו של הארנב (ותאכלס, גם שלכם). כמה ירקות שכדאי להימנע מהם: חסה אייסברג, כרובית וכרוב, תפוח אדמה, שעועית. למה? כי הם לא טובים למערכת העיכול של הארנב ועלולים לגרום לשלל תופעות לא סימפטיות.

אוכל לארנבים: מזון מעובד – בסדר, אבל מעט ורק אם אין ברירה

תראו, האמת שאוכל מעובד זה לא דבר שאסור בתכלית האיסור. אבל אם אתם רוצים לשמור על הארנב שלכם, עדיף לתת ממנו כמה שפחות.

הוא יכול להיות טוב במקרים שאין ירקות בנמצא או כהשלמה, אבל חשוב לזכור שכמזון יחידי הוא לא מכיל מספיק סיבים תזונתיים והאכלה רק איתו עלולה לגרום לארנב לחוסרים תזונתיים ולהשמנת יתר. על כן, הגבילו את צריכתו וזכרו: ירקות, ירקות, ירקות!

לגביי חציר 

חשוב מאוד שיהיה חציר זמין לארנב ננסי בכל שעות היום. חשוב לשמור את החציר רענן ולכן מומלץ בכל יום להחליף את החציר שלא נאכל, בחציר "חדש". סוגי החציר שאני מספק לסניקרס הם: טימוטי, אורצ'ארד, חציר שיבולת עדינה וחציר פרח היסמין, אבל בעיקר חציר שיבולת עדינה.

ועכשיו למעשי – הארוחות שהארנב שלי מקבל:

בוקר:

כופתיות – בהתאם למשקל גופו, הוטרינר הורה לי לתת לו 30 גרם של כופתיות (2% ממשקל גופו).אני משתמש בכופתיות איכותיות של חברת "Versele-Laga", לסוג הספציפי קוראים: "Complete Cuni Adult". סוג הכופתיות האלו לארנב ננסי בוגר הומלצו לי ע"י כל מגדל ארנבים שנתקלתי בו וכמובן שהוטרינר שלי אישר זאת.

ירקות עליים – הוטרינר המליץ לי לספק לארנב מגוון ולכן אני נותן לו 3 סוגים שונים של ירקות עליים. כשנגמרת לי הכמות, אני קונה כמות חדשה במגוון אחר. הכמות: 3-4 גבעולים של פטרוזיליה, 2-3 עליי חסה, 2-3 גבעולים של כוסברה.

הירקות המתאימים שאני משתמש ומחליף בינהם הם: כוסברה, פטרוזיליה, שמיר, סלרי, אורגנו, טימין, חסה, קייל, תרד, באק צ'וי, עלי חרדל, עלי חובייזה והרשימה נמשכת..

ערב (לאחר 12 שעות):

ירקות עליים – שוב, 3 סוגים שונים של ירקות עליים ופעם בשבוע חטיף טבעי: חתיכה קטנה (חצי אצבע) של גזר או גמבה, תפוח ירוק או בננה.

(אינני מספק לו כופתיות. הכופתיות הן אוכל לארנבים שנחשב כמזון משלים, ולכן מספקים אותו רק פעם אחת ביום ולפי הכמות שמתאימה למשקל גופו של הארנב וההמלצה שקיבלתי היא 5% ממשקל גופו).

לסיכום

כאן פירטטתי לכם באיזה אוכל אני משתמש בשביל הארנב הננסי שלי. יש עוד ירקות עליים ועוד סוגיי חציר שונים וכמובן שגם כופתיות וחטיפים. תוכלו לחפש כמו שאני מצאתי בקהילת הארנבונים בפייסבוק ובאתרים שונים באינטרנט כמו com.ארנבים – עוד סוגי מזון מומלצים.

אין כמו ארנב ננסי, זה בעל-חיים מדהים, עדין ומתוק ואני ממליץ להתייחס אליו כפי שהייתם רוצים שיתייחסו אליכם, באיכפתיות, אחריות, מסירות, דאגה והכי הכי חשוב – המון אהבה.

דילוג לתוכן