בעקבות המלחמה: הקלה בארנונה ופטור לעסקים מאגרות שונות

כבר שבועיים שישראל נמצאת במצב של מלחמה, שאחד מנזקיו הנלווים הוא פגיעה קשה בכלכלה, בשוק העבודה ובבעלי העסקים. בתל אביב-יפו, שבדרך כלל רחובותיה ועסקיה שוקקי חיים, ישנה דממת אלחוט ובעלי עסקים רבים מתמודדים עם הכנסות מועטות או עם אפס הכנסות, במצב שמזכיר מאוד את תקופת הסגרים בימי מגפת הקורונה. לצד זאת, גם הציבור כולו עובד פחות, וזאת בשל גיוסם של כ-300 אלף משרתי מילואים יחד עם הפגיעה הקשה בעסקים הפוגעת במצבם הכלכלי של ישראלים רבים, כמו גם הפגיעה הקשה במורל והפחד מהטילים שגורמים לישראלים רבים להסתגר בביתם ולמעט ביציאה החוצה. 

בעיריית תל אביב-יפו מודעים לקושי ועל כן החליטו על דחיית תשלום הארנונה לכלל בתי המגורים ולמרבית העסקים העירוניים. בנוסף, הודיעה העירייה כי בעלי עסקים יקבלו פטורים שונים מתשלום אגרות בחודשים הקרובים. אין ספק כי הנזק לעסקים ולכיס של כלל הישראלים צפוי להיות גדול לאחר תקופה כה ממושכת של לחימה ועל כן, כל יוזמה מהסוג עליו הודיעה העירייה יכולה לעזור ולהקל. עם זאת, יש לקוות כי המדינה תכניס גם היא את היד לכיס ותעזור לאזרחיה לעבור את התקופה הקשה הזאת, גם מהפן הכלכלי.

דחיית הארנונה לכלל בתי המגורים ולמרבית הנכסים המיועדים לעסקים

תשלום הארנונה בחודשים נוב'-דצ' 2023 יידחה, כך שניתן יהיה לשלם את החוב ללא ריבית עד סוף דצמבר (31/12/23). בעירייה מוסיפים כי המשלמים ארנונה בהוראת קבע, המעוניינים לדחות את תשלום הארנונה לנובמבר – דצמבר 2023, מוזמנים לפנות למוקד הייעודי לנושא במספר כוכבית 3013 עד ל-20/11/23.

בנוסף, הודיעה העירייה כי מרבית הנכסים בעיר יהיו זכאים לדחייה, פרט לכמה יוצאי דופן, אותם תפרסם העירייה ברשימה שתופץ בקרוב באתר העירייה.

בעירייה מציינים גם כי זוהי הפעם הראשונה בה מקבלת העירייה החלטה לדחות את תשלום הארנונה במטרה להקל על תושבי העיר בימי הלחימה ולאחריהם.

פטור מאגרות לעסקים: בכפוף לאישור חוק העזר במועצת העירייה

לצד ההקלה בתשלום הארנונה, הודיעה העירייה כי ראש העיר רון חולדאי אישר מתווה מיוחד שמעניק פטור לבתי עסק מתשלום אגרות שונות במהלך החודשים אוקטובר-דצמבר 23. עוד הורה חולדאי להביא חוק עזר בנושא לאישור מועצת העיר.

​בין האגרות עליהן יינתן לעסקים פטור: אגרות פרגודים, אגרות היתרי לילה, אגרות שולחנות וכיסאות. כמובן שמתן הפטור כפוף לאישור החוק. עדכון בנושא אישור החוק במועצת העירייה יפורסם באתר העירייה. 

בעירייה מציינים כי עסקים שההיתר שלהם בתוקף וכבר שילמו בעדו יקבלו זיכוי, וזאת בכפוף לאישור החוק על ידי משרד הפנים והמועצה. בתי עסק המעוניינים בהיתר חדש, לא יתבקשו לשלם עד להשלמת חוק העזר המדובר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן