מתיחת פנים – כל מה שחשוב לדעת

איכות עור הפנים וצניחת הרקמות תלויים במרכיבים גנטיים קבועים אשר לא ניתן לשלוט בהם, אך גם בגורמים נרכשים אשר ניתן להשפיע עליהם. החשוב ביותר הוא הימנעות משמש. ההשפעה המצטברת של קרינת השמש מתבטאת בנגעי שמש, פיגמנטציות וקמטוטים עם הרס אלסטיות העור.

גורמים חשובים נוספים הם שתייה מרובה, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מסודרת. אלו יכולים לשמר את חיוניות העור אך אינם יכולים לעצור את תהליך ההזדקנות.

מהם השינויים בפנים ובצוואר בזמן תהליך ההזדקנות?

שינויי ההזדקנות בפנים ניכרים בעקר בחלקם התחתון ובאזור הצוואר, אך גם במצח ובמרכז הפנים. אלו כוללים צניחה של השומן והרקמות הרכות ואובדן נפח של הרקמות.

השינויים כוללים קמטים באזור המצח וצידי העיניים, צניחת גבות, אובדן נפח בעצמות הלחיים, איבוד ההגדרה של קו הלסת עם  צניחה של השומן בצידי הפה ( ״בוקסר״) וחידוד הקמטים מזוויות האף לפה. קיימים גם שינויים במראה השריר, כדוגמת ״המיתרים״ בצוואר המהווים קיצור של השריר ושינוי המיקום שלו.

במה מטפל ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים קלאסי מטפל בעיקר בקו הלסת ובצוואר. מטרת הניתוח הוא להרים פנים וצוואר צנוח. בניתוח מהדקים את הרקמות העמוקות בפנים ומסירים עודפי עור. הניתוח גם קרוי "מיני- ליפט".

ניתן לשלב עם הניתוח גם מרכיבים נוספים. אלו כוללים גם הרמה של הגבות או הרמת מצח כוללת. ניתוח זה נקרא מתיחת פנים מלאה. ניתן גם להוסיף לניתוח מתיחת פנים הזרקת שומן לצורך הענקת נפחים וניתוח עפעפיים.

מי המטופלים/ות להן התוצאות הטובות ביותר לאחר מתיחת פנים?

יש מס' גורמים שמסייעים לתוצאה הסופית במתיחת פנים:

  • גיל מטופל צעיר – תמיד קיים רפיון רקמות לאחר ניתוח מתיחת פנים. הדבר פוגע מעט בתוצאת המתיחה. ככל שהמטופל צעיר יותר, איכות העור טובה יותר ולכן תוצאות המתיחה יחזיקו זמן ארוך יותר והרפיון יהיה משמעותי יותר.
  • אלסטיות עור טובה – ניתן להעריך את אלסטיות העור באמצעות משיכתו, והערכה עד כמה מהר הוא חוזר למצבו המקורי (כמעין קפיץ). ככל שהאלסטיות טובה יותר, התוצאה תהיה טובה יותר.
  • סנטר מפותח – סנטר שאינו מפותח אינו נותן תמיכה לצוואר והצוואר צונח. במקרים אלה, התוצאות תהיינה תת מיטביות. כדי לשפר את התוצאה, ניתן להוסיף שתל סנטר שייתן תמיכה לצוואר.
  • פנים רזות – בקרב מטופלים רזים, מידת הצניחה לאחר הניתוח קטנה יותר. פנים כבדות צונחות הרבה יותר לאחר ניתוח מתיחת פנים בשל הכובד. ניתן לשפר את התוצאה בצוואר ופנים רחבים, באמצעות הידוק שרירי הצוואר ושאיבת שומן בצוואר.

מהם סיבוכי מתיחת פנים?

לפני מס' שנים פרסמה קבוצה מברזיל סדרה על 1500 מתיחות פנים. בסדרה, הם בדקו את שיעור הסיבוכים לאחר הניתוח. אחד הסיבוכים המשמעותיים לאחר ניתוח מתיחת פנים הוא שיתוק בעצב הפנים.

שיתוק זה עלול לגרום להפרעה בחיוך, צניחה של הגבה והעדר סגירה מלאה של העפעף. במאמר שפורסם, הסיכוי להופעת סיבוך זה הוא נמוך מאוד. ל- 0.3% מהמטופלים/ות הופיע שיתוק חלקי בזווית הפה לאחר הניתוח, שחלף אצל כולם עד כשלשה חודשים מהניתוח.

עובדת היות הסיבוך זמני מעידה על כך שהעצב אשר מפעיל את השריר אשר אחראי לחיוך לא נחתך במהלך הניתוח, אלא הופעל עליו לחץ זמני שחלף. סיבוך נוסף אשר נצפה הוא דימום לאחר הניתוח ב-0.3% מהמקרים.

את הדימום יש לנקז בניתוח נוסף, אך הבעיה ברת תיקון ולאחר ניקוז הדימום, חוזרים לנק' ההתחלה. סיבוכים נוספים שצוינו הם צלקת מעובה מאחורי האוזניים בכ0.2% מהמטופלים וזיהום שהופיע בשיעור זניח – מטופלת אחת מתוך 1500.

דילוג לתוכן