עיצוב גינות גג – כיצד להפוך את המרחב העליון של בניין לגינה ירוקה ופורחת

מעוניינים לנצל את השטח העליון של גג הבניין ולהפריח אותו בהקמת גינת גג מרהיבה? המרחב העליון של מבני מגורים רבים עומד שמם ללא מטרה. באמצעות הקמת גן פורח על הגג ניתן להסב אותו למקום התרגעות ומפגש. 

במאמר זה, נדון בטכניקות ובטיפים ליצירת גינות גג מצליחות ויפות. נסביר כיצד לבחור צמחים מתאימים לגידול בתנאים הייחודיים של גינות גג, נלמד איך לדאוג לבטיחות והתחזוקה המתאימה וכיצד להשיג איזון מושלם בין פרטיות לנוף עירוני.

תכנון ועיצוב גינות גג

גינה על הגג מהווה משימה מורכבת הכוללת תכנון מבוסס חשיבה אסטרטגית מעמיקה ובחינת ההיבטים השונים. כבר בשלב הראשוני בתוכנית גינה על הגג יש להתייחס למגבלה של בניית גינה על הגג: כחלל חוץ גבוה יש לקחת בחשבון תנאי מזג אוויר שונים, בטיחות השימוש בגג, רמת עמידות ויכולת נשיאת משקל. 

לאחר בדיקה והערכות לקראת הקמת גינה על שטח הגג, ניתן להמשיך לבחירת הצמחייה המתאימה.

בשלב זה ישבו מעצבי הפרויקט עם דיירי הבניין לשיח פתוח בנוגע לרצונותיהם בקשר לקונספט גינת הגג בבניין המשותף. 

עיצוב גינת גג ייעשה על ידי מומחי עיצוב גינות שיוכלו להציע לכם שירות עיצוב שיגשים את חלומות הדיירים בהקשר לגינת הגג. 

גנני גגות מביאים עמם ניסיון משמעותי הכולל התמודדות עם תנאי שטח, יכולת עיצוב גנים מרשימים ושמירה על הגינה הקיימת לאורך זמן – כל ההבדל בין גג בלתי מטופל לגג שתרצו לבלות בו והרבה.

בוחרים את הצמחייה המושלמת לגינת גג 

הקמת גינה על גג בניין מהווה משימה מורכבת יותר מהקמת גינה על הקרקע. הסיבה: תנאי השטח לא מאפשרים את גידול כל סוגי הצמחים. כאן יידרש גנן בעל ניסיון בעיצוב גינות גג שיידע להצביע על הצמחים הניתנים לגידול בתנאי חוץ בגובה מבחינת עוצמת הרוח, הטמפרטורה, תנאי האקלים ומידת הקרינה של השמש. 

איך ניתן להקים גינה על גג שלא הוכן מראש?

רוב המבנים בישראל נבנו שלא במטרה להקצות את המרחב העליון לשימוש עבור גינה. אי לכך, הגגות של המבנים האורבניים אינם ערוכים להקמת גן על גביהם. עובדה זו הופכת את העבודה למורכבת יותר, אם כי לא לבלתי אפשרית. במקרים אלו יש לבצע בדיקה מקיפה של נתוני הגג: אטימות למים (במידה והגג אינו אטום דיו, יש להעמיד שכבת הגנה נוספת על הקיימת), עמידות הגג לעומס משקל בהתאם לכמות הצמחייה הנדרשת, גודל הצמחייה ומספר אנשים שישהו על הגג יחד באותו זמן.

סוג האדמה המתאימה לגינה על גג בניין

מי שאינו בקי בתורת הגינון עשוי לחשוב כי בחירת אדמה הינה עניין של מה בכך ואין משמעות להצבת אדמה כזו או אחרת. למעשה, כל גנן מתחיל ידע לציין כי סוג האדמה עשוי להשפיע בצורה משמעותית מאוד על הצמחייה והגג. בבחירת אדמה לגינת גג יש בחור באדמה בעלת מאפיינים של קלות משקל, שמירה על אחוזי לחות וייבוש מהיר של המים.

עיצוב גינות על הגג – האלמנטים השונים 

כחלק מעיצוב גינת גג מוקפדת, מקובל להוסיף אלמנטים שונים שנועדו למקסם את המראה והאווירה. להלן מספר אלמנטים נפוצים לשימוש בגינות גג:

תכנון ועיצוב תאורה

ביום, כשאור שמש קורן על הגינה, אין משמעות לגופי תאורה כאלו ואחרים. אולם בלילה, כשהשמש נכבית, התאורה הופכת למרכיב חיוני בעיצוב האווירה בגינת גג. גופי תאורה בגרסה סמויה או גלויה עשויים להעצים את יופייה של הגינה במידה רבה ולהעניק לה רובד חדש ובלתי מוכר. באמצעות גופי תאורה שנדלקים עם רדת החשיכה ניתן לעשות שימוש בגינות גג לאורך כל שעות היממה ולתת לה מימד אחר בשעות הלילה.

שילוב עץ כחומר מומלץ בגינות גג

עץ מהווה חומר טבעי שמשתלב בגינות ובגינות גג בצורה מושלמת ומביא טאצ' אומנותי הרמוני בהתאם לצמחייה הטבעית במקום. משטחי עץ תורמים הן בפן העיצובי והן בפן הפונקציונלי וממקסמים את השהות בגינת גג. 

העץ, כחומר חזק, טבעי ועמיד מאפשר יצירת פינות ישיבה בשילוב דקים בגבהים משתנים, אפשרויות הצללה ומיכלי שתילה מיוחדים. כל אלו ישלימו את מראה הגינה ויהפכו אותה מיפה למושלמת עד הפרט הקטן.

מומלץ לבחור מעצב גינות המנוסה בהתאמת עבודות עץ ייעודיו לתכנון דירה בצורה משוכלת.

יצירת פינות ישיבה ובילוי

רוצים להפוך את גינת הגג לאתר בילוי מועדף? ניתן לשלב על הגג פינות בישול, פינות אכילה, אזורי אירוח, אזורי משחק ומתקני פנאי שונים לרבות בריכות שחייה וג'קוזי. פינות אלה תשולבנה עם מערכות טכנולוגיות, ריהוט מעוצב ופונקציונליות ופרטי אומנות דקורטיביים כפי דרישת דיירי הבניין.

חגי תדמור – עיצוב גינות

חגי תדמור, מעצב גינות מקצועי הוא איש מקצוע מוכר בתחום עיצוב גינות גג המשלב ידע, ניסיון וכישרון ומציע תוצרים מרהיבים עבור גינות מעוצבות על גגות מבנים אורבניים. צרו קשר עוד היום לייעוץ ותכנון גינת גג משלכם.

קרדיט תמונה: חגי תדמור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן