אגרנות כפייתית – זה בסוף ייגמר בפינוי הבית

פינוי דירה של אגרן כפייתי היא משימה הדורשת רמה גבוהה של מקצועיות, והיכרות מעמיקה עם עולמם של האגרנים הכפייתיים. בישראל פועלות מספר חברות פינוי דירות, רובן הוקמו בשנים האחרונות בעקבות התפשטות העיסוק בנדל"ן בכל שדרות הציבור. לעומתן ישנן חברות בודדות העוסקות בתחום זה כבר שנים רבות, אשר צברו ניסיון מספיק לעסוק בכל תחום של פינוי, ובכל צורה של פינוי כדוגמת פינוי דירות ובתים, פינוי מפעלים, פינוי משרדים ובתי עסק, פינוי חצרות, פינוי מחסנים ומקלטים, וגם פינוי דירות של אגרנים כפייתיים.

העניין הוא שפינוי דירה של אגרן כפייתי היא הרבה יותר תהליך פסיכולוגי מאשר תהליך פיזי. גודל מכולת הפינוי שאתה מביא, גודל צוות הפינוי, מגוון המכשירים וציוד הפינוי הם כמובן אלמנטים הכרחיים ומועילים בתהליך הפינוי, אך תופסים חלק שולי בהליך כולו המאופיין ברובו בפעילות פסיכולוגית אינטנסיבית בזמן אמת, בין רשויות הרווחה ואנשי הפסיכולוגיה ובין האגרן הכפייתי.

עבור האגרן הכפייתי, כל חפץ שהוא אסף מעניק לו בטחון מסוים, ועם כל חפץ שהוא אסף הוא מרגיש קשר רגשי. עבור אותו אגרן כפייתי, הקושי להיפרד מחבילת ניירות חסרת ערך, זהה לקושי של אדם רגיל להיפרד מאלבום תמונות משפחתי או מחבילת שטרות של מאתיים שקלים. היכולת של הפסיכולוג ורשויות הרווחה להעניק לאגרן הכפייתי את הבטחון הנדרש לו בפרידה מאותם חפצים, ואת ההבנה המתבקשת שהחפצים האלה לא באמת מעניקים לו בטחון, היא קריטית. אך מקומה ותפקידה של חברת הפינוי הם לא פחות חשובים בתוך התהליך כולו. חברות פינוי רבות פועלות בצורה אוטומטית מתוך רצון לסיים כמה שיותר מהר את העבודה, ולקפוץ לעבודה הבאה. כאשר עובדים בפינוי דירה של אגרן כפייתי התהליך הוא הרבה יותר איטי, דורש סבלנות רבה של אנשי הצוות, ושותפות מלאה שלהם בתהליך, או שהם יכולים בסופו של דבר להוביל לכישלון התהליך כולו.

כך למשל, האגרן הכפייתי צריך להרגיש לאורך כל הפינוי כי הוא שולט בו. הוא צריך לדעת מה הם החפצים שמפונים, והוא עוקב בזוג עיניו אחרי כל תנועה המבוצעת בבית. אם האגרן הכפייתי יגלה לפתע שבזמן שהוא דיבר עם הפסיכולוג בסלון הבית, בין ערמות הפסולת הגדולות, צוות הפינוי כבר פינה את אחד החדרים, הוא יכול להפסיק את כל התהליך כולו כשהאמון שלו בכל המערכת נהרס לחלוטין. צוות הפינוי פועל רק על פי הוראות הפסיכולוג. אנשי הצוות יכולים למצוא את עצמם יושבים שעות ארוכות ומחכים להוראות מהפסיכולוג, ורק כאשר הם מקבלים את האו קיי מהפסיכולוג הם יכולים לקום ולהתחיל לפנות אגף מסוים בתוך הבית, וגם זה בצורה הדרגתית עם התערבות בלתי פוסקת של האגרן הכפייתי. אפשר בוודאי להבין שתהליך כזה יכול להימשך מספר ימים ואף יותר. אך תהליך הפינוי אינו סוף ההליך, ולמעשה מהווה רק את ההתחלה.

בתיהם של אגרנים כפייתיים מאופיינים בערמות של פסולת הכוללת גם פסולת אורגנית, פסולת נוזלית, פסולת מתכתית חלודה וכדומה. פרט לרמת המקצועיות הגבוהה הנדרשת בתהליך הפינוי עצמו, ישנו צורך גם בידע כיצד להחזיר את הבית לקדמותו לאחר שפונה. בהקשר זה פועלת חברת הפינוי לטובת ניקוי הבית ביסודיות וטיהורו באמצעות טכניקות וחומרי חיטוי חזקים. ערמות הפסולת שיושבות לעיתים במשך שנים במרכז ביתו של אגרן כפייתי יוצרות רקבון מחריד המלווה בפטריות, עובש, תולעים ועוד שורה של נגעים ומזיקים שאף אחד מאיתנו לא מסוגל לדמיין חיים במחיצתם בתוך אותו הבית. לאחר פינוי כל החפצים, הפריטים והפסולת, הבית למעשה ריק מחפצים אך מלא בנגעים שהתפתחו בו לאורך השנים. כך למשל, ניתן לראות סימני פטריות שהתפשטו על כל הקירות. הרצפה בדרך כלל מלאה בכתמים קשים שנדבקו אליה במהלך השנים והפכו ממש לחלק ממנה. את כל אלה צריך לנקות בצורה יסודית כך שלא יישאר להם זכר.

צריכים עזרה עם אגרן כפייתי? התקשרו אלי עכשיו – 050-7454504

כדי לעשות זאת, נכנס צוות הפינוי לדירה ומבצע תהליך יסודי של החזרת הדירה לקדמותה. תהליך זה יכול לכלול גם הסרת הטיח באזורים מסוימים של הבית, חיטוי הבטון שמתחת לטיח, ורק לאחר מכן מריחת שכבת טיח חדשה וצביעתה. בבתים מסוימים, הליך זה יכול להיות גורף כך שהוא נדרש לביצוע בכל חלקי הבית, ובכל הקירות. בתים שבהם רצפת הבית עשויה עץ, דורשים בדרך כלל החלפה כוללת של כל הרצפה. העץ הוא חומר מאוד רגיש לפסולת אורגנית, וקל מאוד להביא אותו למצב של רקבון. אין ספק שרצפת עץ בביתו של אגרן כפייתי הופכת לרקובה מהר מאוד, כך שלא ניתן לחדש אותה. גם במקרים כאלה צריכה חברת הפינוי לדעת להתעסק, בין בעצמה ובין באמצעות שיתופי פעולה עם אנשי המקצוע המתאימים. כאשר מדובר ברצפת אבן או שיש, ניתן כמובן להסיר את כל הכתמים, אך גם זה כרוך בתהליך שיכול להימשך מספר ימים. בדרך כלל מדובר בניקוי יסודי של כל הכתמים עד כמה שניתן לנקות אותם. לאחר הניקוי היסודי, שופכים על הרצפה חומר חיטוי המכסה למעשה את כל שטח הבית, ומכסים את הרצפה ביריעות ניילון גדולות, כך שחומר החיטוי יישאר על הרצפה ולא יתאדה לאוויר. משך הזמן שהבית צריך להישאר במצב זה תלוי בחומרת המצב של הנגעים המכסים את הרצפה. במקרים מסוימים נדרשים ימים אחדים של כיסוי הרצפה באותן יריעות ניילון, על מנת להפיק את האפקטיביות הגבוהה ביותר מתהליך החיטוי.

בשלב הבא מסירים את יריעות הניילון, ומבצעים שטיפה יסודית של כל חומרי החיטוי. בשלב זה אמור הבית להיות במצב חדש לחלוטין, ולמעשה הרבה יותר נקי מכל בית נורמלי אחר. במקביל לתהליך זה מתבצע תהליך ניקוי וחיטוי גם של פריטי הריהוט המקוריים של הבית. חיטוי זה מתבצע בטכניקות ייחודיות ובאמצעות חומרי חיטוי מתאימים. כל פריט ריהוט שיש בו זכר לפגיעה של נגעים כאלה ואחרים מפונה יחד עם כל ערמות הפסולת. ספת עץ שהחלה להרקיב ברגליה למשל, יכולה להפוך למוקד גדול של רקבון בתוך מספר חודשים, ועל כן לא משאירים אותה בבית, אלא מפנים אותה עם שאר פריטי הפסולת. את הריהוט שלא ניזוק, מעבירים תהליך יסודי של ניקוי וחיטוי המסיר ממנו את כל הנגעים, החיידקים והפטריות שנדבקו אליו.

רק כאשר כל הבית, וכל הריהוט עבר חיטוי מלא, המשפחה מקבלת אישור לחזור אל הבית. במקרים אלה, נדרשת המשפחה לעיתים לרכוש ריהוט חדש, וכמעט בכל מקרה יש צורך לחדש את המטבח כולו החל מארונות המטבח, דרך המקרר, הכיריים והתנור, וכלה בכל אביזרי המטבח, סטים של צלחות, כוסות וספלים וכדומה. במקביל, על מנת להבטיח שמצב זה לא יחזור על עצמו, עובר האגרן הכפייתי תהליך טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי היכול להימשך למעשה למשך כל חייו, ויכול להיות מלווה גם בטיפול תרופתי. במקרים מסוימים, מותירים לאגרן הכפייתי פינה קטנה ומבודדת בה הוא יכול לממש את האובססיה שלו באופן פרטי מבלי להשפיע על אורח החיים בבית. טכניקה זו הוכחה כטכניקה מוצלחת, המאפשרת להכניס את האובססיה לרמה מסוימת של שליטה הן מצד המשפחה והרשויות, והן מצד האגרן הכפייתי עצמו שמבין שהמקום העומד לרשותו מוגבל בסופו של דבר.

דילוג לתוכן