טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – מטפלים בשיטת CBT

במאה ה-21, כאשר העולם מציב בפני כולנו אתגרים גדולים כל כך, יותר ויותר אנשים מתחילים לפנות לדרכי טיפול שונות שיוכלו לעזור להם להתמודד בצורה הולמת וראויה עם אותם האתגרים. הלחצים, הכעסים, המחויבויות, הקשיים, החרדות, הפחדים והמכשולים הרבים אינם נותנים מנוח לאנשים רבים, והם אינם מצליחים להתמודד איתם באופן עצמאי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול שיכול להיות מאוד רלוונטי למבוגרים בסיטואציות כאלו, והוא קיים במטרה לתת מענה רגשי ונפשי ככל הניתן, ולהעניק כלים להתמודדות עם חיי היום יום שמביאים איתם, לצערנו, לא מעט משברים. במאמר זה נעמיק קצת יותר את ההיכרות שלכם עם שיטת הטיפול סיביטי (CBT), אז בואו נתחיל ונבין על מה מדובר כאן בעצם.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) – הכל מתחיל בפרשנות

החיים מביאים איתם כל מיני מאורעות שונים, חלקם נעימים יותר וחלקם נעימים פחות. בין המאורעות האלו ניתן למצוא מאורעות חריגים יותר, כמו מלחמות, מגפות, או מוות פתאומי של קרוב, לצד סיטואציות יומיומיות יותר, כמו מצבים חברתיים, ויכוחים בתוך זוגיות, פיטורין ממקום העבודה ועוד.

מצבים אלה נתפסים בצורה שונה אצל כל אדם ואדם, כאשר הבסיס לתפיסתם טמון בפרשנות שלהם. כל אדם מצמיד פרשנות שונה לכל מאורע ומאורע, ובהתאם, ההשפעה שלו עליו תהיה חזקה, חלשה, משמעותית או זניחה יותר.

לדוגמה, אדם מסוים יכול למנף את הפיטורין שלו לכדי מציאת עבודה טובה ומספקת יותר, לעומת אדם אחר שיכול להתייחס לפיטורין ככישלון, להתייאש ולא למהר לחפש לעצמו עבודה חדשה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) יכול לתת למבוגרים את הכלים על מנת לפרש את אירועי החיים בצורה יעילה יותר עבור האדם, ובהתאם להצליח להתמודד איתם בצורה שתיטיב עמו.

איך מתקיים בפועל טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) במבוגרים?

מדובר כאן על שיטת טיפול רגשי יעילה, שמלווה את עולם הטיפול כבר במשך שנים רבות. שיטת CBT מתבססת על שיח שמתקיים בין המטופלים לבין המטפלים, שככל שהוא חשוף ופתוח יותר, כך ניתן לעבוד איתו בצורה מעמיקה יותר, ואף לקדם את המטופלים אל עבר פתרון מהיר יותר.

טיפול סיביטי (CBT) במבוגרים יכול להיות מצוין להתמודדות עם נקודות ספציפיות שמהוות מכשול עבור המטופלים, כמו הפרעת שינה או פוביה מסוימת, ובמקרים כאלו הוא יהיה קצר וממוקד באופן יחסי. במקביל, הטיפול יכול בהחלט להיות רלוונטי גם להתמודדות עם נקודות פחות ספציפיות וממושכות יותר, שההשלכות שלהן באות לידי ביטוי במגוון דרכים. טיפול זה יכול להתפרש על פני זמן ממושך יותר.

ההדדיות המתקיימת בין המטופלים לבין המטפלים בשיטת CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) במבוגרים מתבסס על הדדיות מוחלטת בין המטופלים לבין המטפלים שלהם. בזמן שהמטפלים אמונים על פענוח הרגשות והפרשנות (מחשבות) של המטופלים במגוון סיטואציות, ובהתאם, להעניק להם כלים רלוונטיים להתמודדות, המטופלים הם אלו שאמונים על יישום הכלים הללו, התרגול שלהם, ואף ההטמעה שלהם בחיי היום יום שלהם.

טיפול בשיטת CBT שנעשה ללא הדדיות הוא טיפול שנועד לכישלון, ולכן מומלץ לגשת לטיפול מהסוג הזה ברמת מוכנות גבוהה, שתאפשר עבודה עצמית אמיתית.

מיותר לציין כי אלמנט הסודיות הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול, ושהמטפלים אינם רשאים לחשוף את הפרטים העולים מן השיח עם המטופלים.

פתיחות היא המפתח להצלחה בשיטת CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מתבסס, כאמור, על הקשר המיוחד שנרקם בין המטופלים לבין המטפלים שלהם, שנולד מתוך שיח עמוק, פתוח, חשוף ומשתף. ככל ששיח כזה יתקיים, ניתן יהיה להפוך את הטיפול לפורה ומאפשר, והוא ישמש מהר מאוד בתור קרקע פורייה לצמיחה, התפתחות, פתרון בעיות ודילמות, וקבלת כלים להמשך הדרך.

חשוב לציין שגם אנשים שאינם מרגישים בנוח לשתף ולפתוח את הדלת לנפשם כבר עם תחילתו של הטיפול, בהחלט מוזמנים להגיע אל טיפול בשיטת CBT, ולהתחיל לקלף את השכבות עם הזמן. ככל שתתקיים מערכת יחסים אמינה והדוקה יותר בין המטפל לבין המטופל, כך לאט לאט ניתן יהיה לקיים את השיח בצורה פתוחה ומעמיקה יותר.

כל הקריטריונים לבחירת מטפלי CBT מומלצים

כשמדברים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) במבוגרים, מדברים על אקט שדורש לא מעט אומץ, ולכן עדיף שהקפיצה הזו למים תיעשה באופן מבוקר, ותזמן מפגש משמעותי ומקצועי. על מנת להבטיח קפיצה מסוג הזה, מומלץ לערוך מבדק מקיף מבעוד מועד לגבי אפשרויות הטיפול הרלוונטיות, כמו גם לגבי המטפלים המומלצים הרלוונטיים הפנויים לטיפול.

מומלץ לבחון את הנושא בהתאם לקריטריונים הבאים:

  1. הניסיון והוותק של המטפלים.
  2. חוות הדעת על המטפלים.
  3. המחיר של המטפלים.
  4. הזמינות של המטפלים.

בהמשך ניתן יהיה להוסיף לרשימה זו גם קריטריונים כמו יחסים בין אישיים, שיוכלו להיבחן לאור ההיכרות הראשונית, וככל שהטיפול יימשך.

מצו את הטיפול סיביטי (CBT) עד הסוף ותוכלו לשנות את חייכם מן הקצה אל הקצה.

לסיכום, נמליץ לכם להגיע בראש פתוח אל הטיפול ולאפשר לעצמכם לחשוף את המקומות שמקשים עליכם בחיי היום יום. הגיעו כשאתם מוכנים להקשיב ולהתחייב לעבודה יום יומית, שאולי תגבה מחיר לא פשוט בהתחלה, אבל בטווח הרחוק תשנה לחלוטין את החיים שלכם. בהצלחה!

דילוג לתוכן