מאתגרים את החושים: פארק אתגרי המותאם לאנשים עם מוגבלויות יוקם בקרוב בעיר

תל אביב שמה דגש בשנים האחרונות על התאמת המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלויות. התאמת המרחב נכונה לא רק לשימוש במתקנים בסיסיים כמו חוף הים, חניה ומוסדות ציבור, אלא גם לתחומים כמו פנאי, ספורט וכעת, בפרויקט חדש שמובילה העירייה בשיתוף החברה העירונית גני יהושע – גם ספורט אתגרי.

מתחם חדש בשם "חמשת החושים" יוקם במטרה לשלב אנשים עם מוגבלויות ולאפשר להם במת מפגש מאתגרת ומעניינת עם בני משפחתם וחבריהם. במתחם יוקם מסלול רכיבה ייחודי בו יוכלו הרוכבים להתנסות בחמשת החושים תוך כדי רכיבה ספורטיבית, מאתגרת, מהנה ורב גילית והנאה משותפת מכל מה שיש לפארק גני יהושע להציע לילדים ולמבוגרים – מרחבים נעימים, צמחייה, הנאה מהטבע, אקלים צונן יותר בימים החמים ומפגש מהנה ומשמח עם בעלי החיים שחיים בפארק.

המתחם החדש מצטרף כאמור לניסיון של העירייה לקדם פרויקטים רבים בתחום שילוב אנשים עם מוגבלויות במרחב הציבורי. בעירייה מדגישים כי המרחב החדש יוקם ללא גרימת נזק סביבתי לפארק ושמירה על העצים, המסלעות, בעלי החיים ואזורי המחייה שלהם ועוד. אורכו של המסלול הוא כ-350 מ' והוא יהיה מופרד משבילי הולכי הרגל בפארק, כך שהאנשים שישתמשו בו יכולים להיות רגועים כי המסלול מיועד עבורם ורק עבורם.

כדי להקים את המתחם שתי פינות החי, הכוללות יענים, איילים נוקדים, בעלי כנף כמו טווסים, אמו, ננדו, ועוד בעלי חיים, לאזור אחר בפארק בחלקו הדרום מערבי. היתרונות בשטח בו תוקם מחדש פינת החי הם שמדובר ראשית באזור מוצל מאד ומיוער, השבילים בו יהיו מקבילים לשביל ההליכה המערבי ובטיחות: חציצה הולמת על ידי צמחייה עבה שמאפשרת שמירת מרחק מבעלי החיים שחיים דרך קבע באזור.

איך יחושו הרוכבים את חמשת החושים תוך כדי רכיבה אתגרית אתם שואלים?

ראייה – העצמת חוש הראייה באמצעות מעין שביל מרחף ורחבה שקופה שתאפשר לרוכבים להנות ממראות שונים ומגוונים.

מישוש – הקרקע תהיה עשויה מחומרים שונים ומגוונים שימחישו את חוש המישוש ויורגשו בכל הגוף בזמן הרכיבה האתגרית.

ריח – הרוכבים יעברו בתוך צמחייה ריחנית במיוחד ובמנהרה מלאה בצמחייה ריחנית ממגוון צמחי מרפא עם ריחות נעימים ושונים.

שמיעה – הקרקע תהיה מכוסה בחומרים שונים שיפיקו צלילים שונים בעת הרכיבה כמו גם פדים מוזיקליים שישמיעו צלילים מגוונים.

טעם – בזמן הרכיבה יהיה שימוש במעין ערפילי מים שיגרו את חוש הטעם ובנוסף יהיה מעבר בצמחייה ראויה למאכל.

דילוג לתוכן