שבוע הספר בתל אביב: אלו הם שיאני הקריאה לשנת 2022

יחד עם אירועי שבוע הספר העברי שמצוין בכל שנה בחודש יוני, מפרסמת מחלקת הספריות העירוניות של תל אביב נתונים מעניינים השופכים אור על הרגלי הקריאה ונטיות ליבם הספרותיות של תושבי ותושבות העיר. אילו ספרים הם המושאלים ביותר? מי הם שיאניות ושיאני הקריאה העירוניים? ואיזה ספר זכה במקום הראשון במדד השאילה? כל התשובות במאמר הזה.

41 אלף קוראות וקוראים מאושרים

בתל אביב-יפו ישנן 22 ספריות עירוניות בהן רשומים כ-41 אלף קוראות וקוראים. הקוראים והקוראות הפעילים והפעילות הללו שאלו השנה לא פחות מ-413,404. 

הזוכה בתואר הספר המושאל ביותר בשנת 2022 הוא "שירת סרטני הנהר" מאת דליה אוונס שזוהי לו זכייה שנייה ברציפות. הוא זכה בשנה החולפת ל-662 השאלות. מבין ספרי הקריאה העבריים, הזוכה הוא "אל תספר לאחיך" מאת מאיר שלו שזכה ל-479 השאלות. 

בקטגוריית ספרי הילדים, ילדי העיר שומרים על המסורת וממשיכים לבחור ב"הארי פוטר": הספר הראשון בסדרה "הארי פוטר ואבן החכמים" עומד בראש המצעד עם 530 השאלות. יחד עם זאת, לא כמו ב-2021, אז שני ספרים נוספים מסדרת "הארי פוטר" מאת ג'יי קיי רולינג הגיעו למקום השני והשלישי, בשנת 2022 איישו את המקומות הללו ספרים מסדרת "כראמל" של הסופרת מאירה ברנע-גולדברג.

הספרייה הדיגיטלית צוברת תאוצה

בתחום השאלת הספר הדיגיטליים הצובר תאוצה נרשמו 40,724 השאלות ב-2022 (עלייה של 4,500 השאלות לעומת 2021). במחלקת הספריות העירוניות מדווחים כי לספרייה הדיגיטלית רשומים יותר מ-3,000 מנויים ומנויות. הספר העברי שזכה במקום הראשון בתחום הדיגיטלי הוא "הספר הלא נכון" מאת הסופרת נועה ידלין – 130 השאלות. בקטגוריית הספר הדיגיטלי הזר זכה, שוב, הסופר היפני הרוקי מורקמי עם ספרו "גברים ללא נשים" – 97 השאלות.

ואלו הם שיאני ושיאניות הקריאה

וכעת לרגע לו כולנו חיכינו וציפינו: שיאנית הקריאה של תל אביב-יפו היא ילדה בת 12 המנויה בספריית רמת אביב ג'. היא שאלה בשנה החולפת לא פחות מ-319 ספרים. אחריה, זכו ילד בן 10 המנוי בספריית יפו ד' (295 ספרים) וילד נוסף המנוי בספריית הדר שאול (247 ספרים).

הקוראים הצעירים יקבלו תעודת הוקרה בטקס שיאני הקריאה המסורתי שיתקיים בספריית בית אריאלה (רחבת מוזיאון תל אביב) ב-22 ביוני במעמד ראש העיר, רון חולדאי.

שיאנית הקריאה בקרב הקוראים המבוגרים היא מנויה בספריית בית דני ששאלה בשנה החולפת כמות בלתי נתפסת של 331 ספרים.

קרדיט תמונה –  Lisi4ka / Shutterstock.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן