להיות הורים טובים – 6 עצות הזהב של הגר איזק

הורות טובה היא בסיס הכרחי לתחושת ערך עצמי יציבה אצל הילדים, יכולת לווסת רגשות, דחיית סיפוקים, אמפתיה, סקרנות, מוטיבציה ושמחת חיים. הגר איזק מפרטת מהם 6 הכללים החשובים ביותר לכל הורה, בכל נקודת זמן

הגר איזק מנהלת גני ילדים מזה למעלה מ-20 שנים. בנוסף היא התמחתה בשיטת אדלר ולמדה NLP, שיטת טיפול שבה הגיעה לרמת מאסטרית. אמנם קשה עד בלתי אפשרי לתמצת את כל הידע והניסיון שצברה ל-6 עצות, ובכל זאת יישום ההמלצות הבאות ישדרג במידה ניכרת את איכות ההורות:

1. להציב גבולות ברורים ולאכוף אותם

הורים רבים חוששים להציב גבולות – לפעמים כי הם לא רוצים להיתפש כנוקשים, במקרים אחרים הסיבה היא פחד מעימותים עם הילד או הילדה, גורם אפשרי נוסף הוא המחשבה (המוטעית!) כי ללא גבולות הילדים לומדים להיות עצמאיים ויש גם מצבים שבהם אמונה לא מודעת מנהלת את ההורה.

במציאות: כל ילד זקוק לגבולות ברורים ומדויקים. אכיפת הכללים חייבת להיות עקבית.

2. להקשיב לילדים

ילדים רוצים לדעת שיש מי שמקשיב להם. כשילד מביע רצון מסוים, כולל כזה שמנוגד לרצון של ההורים, או רגשות, כולל כאלה מורכבים, חשוב לאפשר לו לדבר בלי לקטוע אותו ובלי שיפוטיות. דגש נוסף הוא קשב מלא, ובפרט הימנעות משימוש בסמארטפון ומהסחות דעת אחרות. כדאי מאוד לנסות להבין מאין נובע הרצון או הרגש, כך שגם במקרה של תשובה שלילית, אפשר יהיה להסביר לילד מדוע זו התשובה.

3. דוגמה אישית

ילדים מחקים את המבוגרים המשמעותיים עבורם, ולכן המעשים של ההורים חשובים אפילו יותר מהמילים. כך למשל הרגלי תזונה לקויים אצל האמא או האבא עלולים לשכפל את עצמם ולעבור גם אל הילדים.

4. לדעת להבדיל בין שבח לעידוד

התפתחות מיטבית של ילדים כוללת גם אתגרים והתמודדות עם קשיים. לא פחות חשוב מכך הוא מתן חיזוקים חיוביים לכל התנהגות רצויה. באופן כללי יש להקפיד על פידבקים מפורטים וברורים וכן על תיאום ציפיות דומה, כך שהילד או הילדה יבינו מה מצופה מהם בכל סיטואציה.

5. להיות הורים ולא חברים

חשוב לזכור: לילד או לילדה כבר יש חברים בני גילם, ולעומת זאת אין מי שימלא את תפקיד ההורה מלבד האב והאם. כמו כן סמכות הורית לא מנוגדת לאהבה אלא להפך, מהווה חלק בלתי נפרד מגידול ילדים ומהמחויבות לשלומם ולהתפתחותם, כך שמדובר בהבעת אהבה לכל דבר.

6. לקבל כלים מקצועיים

ישנם מקרים שבהם עזרה מקצועית היא הדרך היעילה ואולי אפילו היחידה לשיפור חיי המשפחה. הגר איזק מציעה להורים שמתמודדים עם קשיים כגון בעיות שינה, מלחמות בין אחים, התקפי זעם, חוסר כבוד מצד הילד ועוד, תהליך מובנה ומדויק. התהליך כולל שיחה עם ההורים כדי להבין מהם גורמי הקושי, התבוננות ממושכת באינטראקציות עם הילדים, גיבוש המלצות ספציפיות עבור המשפחה ובמידת הצורך גם טיפול NLP להורים. טיפול זה מסיר חסמים לא מודעים שמשבשים את ההורות, ומקנה כלים פרקטיים ליישום מלא של כל הידע והתובנות של ההורים.

קרדיט לתמונות: הגר איזק
דילוג לתוכן